Menu

bloGotowanie z pasją

Wypróbowane przepisy kulinarne. Słodko, wytrawnie i zdecydowanie smacznie. Przepisy różne, od tych tradycyjnych po takie bardziej skomplikowane. Pomysły na ciasta, pieczywo, zupy i inne kulinarne inspiracje. Miejsce zarówno dla początkujących kucharzy jak i tych nieco bardziej zaawansowanych - może znajdziecie jakieś inspiracje :-

Szyszki

gosiuwka

Szyszki to jeden z takich sentymentalnych przepisów z mojego dzieciństwa. Bardzo proste w przygotowaniu, mogą je zrobić nawet dzieci. Jedyna trudność polega na tym, że trzeba je formować jeszcze póki są gorące. Można to robić w czystych rękawicach bawełnianych, ale wtedy lepka masa przykleja się również do materiału. Można ewentualnie na bawełniane rękawiczki nałożyć gumowe i zmoczyć je przed formowaniem w zimnej wodzie. Ja robię to gołymi rękami, starając się dość szybko formować kulki, aby nie trzymać zbyt długo masy w dłoni. Przed każdą szyszką płuczę ręce zimną wodą aby je schłodzić i aby masa zbytnio się nie przyklejała. Aby móc to robić w ten sposób trzeba mieć tak zwane "azbestowe dłonie". Mówię tak o osobach, które latami przyzwyczaiły się już do dotykania gorących garnków i pokrywek podczas gotowania ;-) Jeżeli chcecie spróbować, to robicie to na swoją odpowiedzialność. Musicie być bardzo ostrożni, aby się nie poparzyć. 


Poziom trudności:

średnie (byłoby łatwe, gdyby nie formowanie)

Czas przygotowania:

20 minut

Składniki:

300 g krówek

100 g ryżu preparowanego

opcjonalnie 1 łyżka kakao naturalnego i 100 g masła (u mnie bez)

Sposób przygotowania:

W dużym garnku z grubym dnem rozpuściłam krówki (garnek musi być na tyle duży, aby zmieścił się potem w nim również ryż).

Krówki podgrzewałam na małym gazie ciągle mieszając. Jak tylko się rozpuściły dodałam ryż i energicznie mieszałam, aby całość ładnie się ze sobą połączyła. Szyszki formowałam w zasadzie chwilę potem, póki masa była jeszcze gorąca. 

Moje szyszki są twarde, bo krówki mocno całość wiążą. Jeżeli wolicie je nieco miększe lub z posmakiem czekoladowym, to rozpuśćcie cukierki z dodatkiem masła i kakao i dopiero wtedy dodajcie ryż. SMACZNEGO.


© bloGotowanie z pasją
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci