Menu

bloGotowanie z pasją

Wypróbowane przepisy kulinarne. Słodko, wytrawnie i zdecydowanie smacznie. Przepisy różne, od tych tradycyjnych po takie bardziej skomplikowane. Pomysły na ciasta, pieczywo, zupy i inne kulinarne inspiracje. Miejsce zarówno dla początkujących kucharzy jak i tych nieco bardziej zaawansowanych - może znajdziecie jakieś inspiracje :-

Nalewka z kwiatow bzu czarnego

gosiuwka

Pamiętacie jak niedawno dzieliłam się z wami przepisem na syrop z kwiatów bzu czarnego? Pisałam wtedy, że można syropu użyć jako bazy do nalewki. Gdy macie już syrop gotowy nie potrzeba już zbyt wiele pracy. Wystarczy zmieszać ze sobą składniki i poczekać, jak to przy nalewkach bywa, aby całość razem ze sobą ładnie się przegryzła. Potem, może zimą?, będziecie mogli cieszyć się zapachem tych wiosennych kwiatów. Uwielbiam robić przetwory i nalewki właśnie dla tego efektu, aby zimą, gdy wokół wszystko jest uśpione, można cieszyć się odrobiną lata zamkniętą w szklanym pojemniczku. To jak? Macie ochotę?


Poziom trudności:

łatwe

Czas przygotowania:

10 minut + czekanie aż nalewka się przegryzie - kilka miesięcy

Składniki:

0,5 l syropu z kwiatów bzu czarnego

0,5 l spirytusu

ew. 1-2 cytryny

cukier do smaku - u mnie 1 szklanka

Sposób przygotowania:

W jednym naczyniu łączymy syrop ze spirytusem, dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i odrobinę startej skórki z cytryn (tylko ciemnożółtą część), dosypać cukier - zgodnie z własnymi preferencjami i zostawić tak całość na 2- 3 dni razem, aby cukier się rozpuścił i cytryny naciągnęły. Po tym czasie płyn filtrujemy przez gazę i zlewamy do butelek i zapominamy o nim na kilka miesięcy, o ile macie tyle cierpliwości. SMACZNEGO.


© bloGotowanie z pasją
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci