Menu

bloGotowanie z pasją

Wypróbowane przepisy kulinarne. Słodko, wytrawnie i zdecydowanie smacznie. Przepisy różne, od tych tradycyjnych po takie bardziej skomplikowane. Pomysły na ciasta, pieczywo, zupy i inne kulinarne inspiracje. Miejsce zarówno dla początkujących kucharzy jak i tych nieco bardziej zaawansowanych - może znajdziecie jakieś inspiracje :-

Chleb pszenno żytni

gosiuwka

Po ostatnim wypieku chleba pszennego w garnku postanowiłam iść za ciosem i znowu upiec coś w moim ulubionym, żeliwnym garze. Tym razem postawiłam jednak na inna mieszankę mąk. Do pszennej dodałam żytnią i nieco razowej, aby było zdrowiej. Wyszedł puszysty z chrupiącą skórką. Idealnie smakował zaraz po przestudzeniu z dodatkiem prawdziwego masła.


Poziom trudności:

Dla zaawansowanych

Czas przygotowania:

ok. 3 godziny

Składniki:

250 g mąki pszennej typu 650

250 g mąki żytniej chlebowej

60 g mąki pszennej razowej

320 g wody

2 łyżeczki soli

1 łyżeczka cukru

30 g świeżych drożdży

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuszczamy w połowie szklanki ciepłej (ale nie gorącej) wody. Dodajemy cukier i łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy i odkładamy w ciepłe miejsce bez przeciągów do czasu, aż drożdże ruszą.

Gotowy zaczyn mieszamy z pozostałymi składnikami i wyrabiamy przez około 20 minut gładkie ciasto. Najlepiej robić to mikserem lub w robocie kuchennym odpowiednimi hakami. Ciasto będzie nieco klejące. 

Wyrobione ciasto odstawiamy przykryte bawełnianą ściereczką do wyrośnięcia na około godzinę (do czasu aż podwoi swoją objętość).

Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę wysypaną mąką i formujemy bochenek. Układamy go na papierze do pieczenia ułożonym w naczyniu o kształcie mniej więcej garnka żeliwnego jaki posiadamy. Ciasto ponownie odkładamy w ciepłe miejsce bez przeciągów do wyrośnięcia.

Na około 15 minut przed końcem wyrastania (po około 45 minutach) włączamy piekarnik na maksymalną temperaturę i grzejemy w nim garnek żeliwny. Do gorącego wkładamy delikatnie wyrośnięte ciasto i pozwalamy mu jeszcze trochę podrosnąć (około 5 minut). Temperaturę piekarnika zmniejszamy do 200 stopni i wkładamy do niego garnek z chlebem. Pieczemy pod przykryciem przez około 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy kolejne 20 minut.

Upieczony chleb studzimy na kratce. Podajemy schłodzony. SMACZNEGO.


© bloGotowanie z pasją
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci